Ogrzewalnia “U Miecia” została otwarta 18 Października 2021 r. Jej nazwa jest swoistym uhonorowaniem śp. ks. Mieczysława Kozłowskiego CM – dawnego proboszcza Bazyliki, dla którego powstanie ogrzewalni było bardzo ważne.

Przed otwarciem ogrzewalni miało miejsce sprzątanie po remoncie. Zaangażowali się w nie studenci z DA “Stryszek”, członkowie Młodzieży Misjonarskiej oraz wspólnoty Magnifikat.

Nowo otwarte miejsce pobłogosławił Ks. bp Krzysztof Włodarczyk. – Życzę wszystkim, którzy znaleźli się pod tym dachem, regeneracji sił i odkrywania godności dziecka Bożego. Wszyscy jesteśmy przez Niego kochani bezinteresowną miłością – mówił.
W trakcie spotkania rozmawiał z osobami bezdomnymi, Księżmi Misjonarzami oraz wolontariuszami.

Wejście do pomieszczeń ogrzewalni mieści się z tyłu lewego skrzydła kościoła. Zagospodarowane na ten cel pomieszczenia są wstanie pomieścić ok. 50 osób. Zawierają one: sale noclegowe, łaźnie, pralnię oraz recepcję. Ogrzewalnia ta jest dedykowana bezdomnym mężczyznom. Czynna jest od ok. 17:00 do rana. Warunkiem, jaki musi spełnić osoba bezdomna aby była przyjęta, jest trzeźwość.

Dyżur w ogrzewalni pełnią br. Piotr – terapeuta, wolontariusze akcji #BazylikaPomaga, członkowie Młodzieży Misjonarskiej oraz osoby, które wyszły z bezdomności. Dzięki poświęceniu i ciężkiej pracy Księży Misjonarzy oraz wolontariuszy, bezdomni mogą poczuć atmosferę domowego ciepła, a także odkryć na nowo swoją godność – a to w olbrzymim stopniu przyczynia się do ich walki o swoje życie i wyjście z bezdomności.

Gdy otoczeni szacunkiem i pomocą ludzie widzą, że ktoś walczy o ich lepsze życie, sami zaczynają o nie walczyć. – ks. Sławomir Bar CM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.